Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

základní informace | ubytování | poznávací trasy | transfery a výlety | pronájem automobilů | letenky online | kontakt a rezervace

Základní informace

Vstupní formality

 

Jordánsko - Vstupní formality, pasy, víza ...

Ke vstupu do Jordánska je potřeba cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců opatřený platným vízem. V případě cesty motorovým vozidlem se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. Pojištění vozidla se platí přímo na hranicích (35,- USD). Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.
S pasem, kde je otištěno razítko některého hraničního přechodu s Izraelem, není možno vstupovat do žádného jiného sousedního státu (Sýrie, Saúdské Arábie, Iráku), ani do některých dalších arabských států (Libanonu). To platí i v případě, kdy cestovatel projde jordánskou pohraniční kontrolou, ale není - z jakéhokoli důvodu - vpuštěn do Izraele; Jordánsko pak může opustit pouze letecky nebo trajektem do Egypta.

Vízum je možno obdržet na počkání na letišti a hraničních přechodech za jednotný poplatek JOD 10,- (14,- USD).
Vízum je též možno obdržet v kanceláři jordánského honorárního konzula v Praze za poplatek 660 Kč.
Na jordánském velvyslanectví s působností pro ČR ve Vídni je možno požádat o tyto druhy víz:
a/ vstupní, návratné vízum -
b/ trvalé vízum s platností na 3 měsíce
c/ trvalé vízum s platností na 6 měsíců

Vízum je možno prodloužit až na 6 měsíců u místní cizinecké policie.

Při odjezdu ze země se platí tzv. odjezdový poplatek - od 1.7.2002 jednotně 5 JOD na letišti i na pozemních hraničních přechodech.


Cizí státní příslušníci jsou povinni se registrovat na nejbližší policejní stanici do dvou týdnů od vstupu do země (při pobytu delším než 2 týdny), při pobytu kratším registrace není nutná. Po přihlášení na policii návštěvník získává automaticky povolení k pobytu na 3 měsíce od data vstupu do země, po absolvování krevního testu na AIDS (poplatek 7 JOD) je možno tuto dobu prodloužit o další tři měsíce. Při překročení povolené doby pobytu je nutno zaplatit (na oddělení cizinecké policie nebo na letišti) pokutu - 1,5 JOD za každý nepovolený den.


Zdravotní rizika

 

Jordánsko

tyfus - očkování proti tyfu se doporučuje, cestujete-li do Jordánska na více než dva týdny. Tyfus se přenáší jídlem a vodou. Je způsoben bakterií salmonely, salmonella typhi. Symptomy jsou různé, ale nemoc se zpočátku zpravidla projevuje jako chřipka, tedy horečkou, bolestí hlavy, ztrátou chuti k jídlu a celkovou zchváceností. Tyfus může být zaměněn s malárií. Horečka postupně stoupá. Průvodními jevy onemocnění mohou být také zácpa nebo průjem a bolesti žaludku. Ve druhém týdnu horečka již neustává, na těle se někdy objevuje vyrážka, nemoc dále doprovází silné bolesti hlavy, bolest v krku a žloutenka. K vážným komplikacím dochází asi v jednom z deseti případů, kdy dojde k poškození střevní stěny. Pokud začnete trpět výše uvedenými příznaky, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. Je-li onemocnění doprovázeno průjmem, je třeba důsledně dodržovat pitný režim, hlavním prostředkem léčby jsou antibiotika.


hepatitida – hepatitidu způsobuje několik různých virů. Nemoc se však vždy projevuje horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, únavou, pocity slabosti. Následují ztráta chuti k jídlu, žaludeční nevolnost, zvracení, bolesti břicha. Moč je tmavá, stolice naopak světlá, zežloutne kůže a oční bělmo.
Hepatitida typu A je přenášena kontaminovanou vodou a jídlem. V případě onemocnění se doporučuje klid na lůžku, je třeba pít dostatečné množství tekutin, jíst lehká jídla.
Hepatitida typu E se přenáší stejným způsobem jako Hepatitida typu A a může být velmi nebezpečná pro těhotné ženy.
Hepatitida typu B je v Jordánsku nejčastější. Šíří se infikovanou krví, krevními produkty a tělními tekutinami, např. při sexuálním kontaktu, krevních transfúzích nebo při používání nesterilních jehel. Příznaky onemocnění jsou vážnější než u typu A a nemoc může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím, např. k poškození jater nebo rakovina jater.
Hepatitida typu C a D se přenáší stejným způsobem jako typ B a také může vést k dlouhodobým zdravotním problémům.
Proti hepatitidě typu A a B je možné se nechat očkovat, proti ostatním typům neexistují vakcíny. Vyhněte se rizikovým situacím a dodržujte základní hygienická pravidla.


Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

 

Jordánsko - letecká doprava

Letecky na mezinárodní letiště v Ammánu. Spojení zajišťuje mnoho evropských společností. Sedmkrát týdně létají letouny z Londýna, let trvá přibližně pět hodin. Využít ale můžete i další letiště, například ve Frankfurtu nad Mohanem, Paříži, Amsterdamu či Milánu. Silniční nebo železniční doprava do Jordánska je neúměrně zdlouhavá.
V Jordánsku existuje rozsáhlá silniční síť na velmi dobré úrovni, značení je výborné a kromě arabských nápisů obsahuje i angličtinu. Železniční doprava prakticky neexistuje. (Vlaky jezdí jednou týdně na trase Ammán - Damašek, avšak autobusové spojení je časově méně náročné.) Poplatky za použití dálnice se nevybírají.
Mezi městy je možné dopravní spojení autobusy (autokary), především státními autobusy JETT, jejichž linky vedou z Ammánu do různých koutů země. Z Ammánu je autobusové spojení do Damašku (cca 7 hodin), Bagdádu (14 hod.), Dammanu, Rijádu (24 hod.). Nepřímé spojení je do Jeruzaléma, přímý spoj vede z Aqaby do Eilatu. Můžete si také pronajmout taxi z Jordánska do Sýrie nebo jet vlakem z Ammánu do Damašku. Kyvadlová autobusová doprava funguje mezi Aqabou a Káhirou, rychlolodí se dostanete z Aqaby do Nuweiby na Sinaji.
Mimoto je možné využít řadu minibusů, které jezdí hlavně mezi menšími vesničkami a městečky za pár drobných. Před cestou je třeba vždy se zeptat lidí na přibližnou cenu, protože je často smluvní a při neznalosti reálné ceny hrozí to, že budete ošizeni.
Jedinou vnitrostátní leteckou cestou je linka Ammán - Aqaba. Letecká doprava je však dost drahá.
Městská hromadná doprava existuje, ne však na dobré úrovni, orientace v ní je pro cizince obtížná.

Jordánsko - časový posun

Velice levné a dostupné jsou taxíky. Používají se i k přepravě na delší vzdálenosti. Soukromé vozy taxi mají žlutou barvu a lze si je objednat v hotelu anebo zastavit přímo na ulici. Doporučuje se dohodnout cenu za přepravu předem. Taxikáři jsou velice úslužní, ve městech se dobře orientují a zpravidla hovoří anglicky.Cenu za přepravu je vhodné domluvit předem. Zákaznice ženského pohlaví, zvláště pokud cestují samy, by měly sedět v zadní části vozu. Nedoporučuje se výstřední oblečení, zejména ve venkovských oblastech..
Pronájem vozidel: v Jordánsku existuje mnoho kanceláří tzv." rent a car ", pro pronájem auta je nutno vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Vůz, motocykl či kolo si můžete půjčit na každém rohu. Noční jízdu může znepříjemnit nedostatečné osvětlení. V zalidněných oblastech také vládne velký provoz. Rizikem jsou i stále ještě nevyčištěná minová pole, která jsou většinou označena lebkou a zkříženými hnáty. Těmto oblastem je bezpodmínečně nutné se vyhýbat.

Časový posun je + 2 hodiny


Klima

 

Jordánsko je zemí se středomořským klimatem, díky němuž zde panují po celý rok příznivé podmínky. V letních měsících dosahují teploty vyšších hodnot zejména v pouštních oblastech, ale například v Ammánu činí průměrná teplota v období květen-říjen pouhých 23°C. Zimní měsíce (listopad-duben, průměrná teplota 16-22°C, občasné srážky) jsou vhodné zejména pro ty, kteří svůj pobyt hodlají věnovat turistickým akcím, od května do října lze trávit dovolenou i na mořských plážích.


Příroda

 

Jordánsko - panorama

Borové lesy na severu postupně přecházejí v obdělávané svahy jordánského údolí, které jsou zarostlé cedry, olivovníky a eukalypty. Dále na jih směrem k Mrtvému moři není vegetace schopna přežít a krajině dominují bahno a slané bažiny.
V pouštních oblastech žije typická fauna – velbloudi, pouštní lišky, zajíci. Kopce na severovýchodě od Mrtvého moře jsou domovem kanců, jezevců a koz. Jordánsko je známé svým bohatým podmořským životem, v Aqabském zálivu žije obrovské množství tropických ryb a korálů. V přírodní rezervaci Shaumari přežívají gazely.


Měna, orientační ceny


Jordánskou měnou je jordánský dinár (JOD), rozdělený na 100 piastrů a 1000 filů. Používají se bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů, zatímco mince mají hodnotu 100, 50, 25, 10 a 5 filů anebo 10 a 5 piastrů. Směna peněz je v Jordánsku bezproblémová, v řadě míst akceptují i platební karty a cestovní šeky. Peníze lze vyměnit v bankách nebo hotelech, pouličním směnárnám je lépe se vyhnout. Dovoz jordánské měny je dovolen.
V Jordánsku je levněji než v Izraeli, ale dráže než v Egyptě. Spropitné v restauracích činí zpravidla 10% z celkového účtu. Hotelovým zřízencům se zpravidla dává jeden dinár. V taxi zaokrouhlíme požadovanou částku k nejbližší celé hodnotě. Při nákupu suvenýrů je třeba smlouvat, je ale velmi obtížné přinutit obchodníky, aby slevili z původní ceny.
Minimální útrata denně se pohybuje kolem 20 USD denně, ale pokud si chcete více užít, lépe se najíst a dobře bydlet, počítejte zhruba se čtyřnásobkem. Ubytovací zařízení jsou snadno dostupné zejména v Ammánu a Aqabě, kde jsou také hotely vysokého mezinárodního standardu, v nichž vám nabídnou i tvrdý alkohol. Vždy je lepší zajistit si rezervaci. V ostatních částech Jordánska už není takový výběr hotelů, ale ubytovat se můžete v méně honosných zařízeních nebo v soukromí.
 

Občerstvení:
V Jordánsku existují řetězce McDonald´s, KFC, Pizza Hut apod. Řada restaurací nabízí evropská i zdejší jídla. Arabská kuchyně vždy zahrnuje mnoho chodů, jejichž spořádání rozhodně není nic jednoduchého. Začíná se předkrmem, který má zajímavá jména (humus, fool, kube či tabouleh), pokračuje se přes různé varianty kebabu ke hlavnímu jídlu (specialitou je například mensaf - dušené jehněčí maso v jogurtové omáčce s rýží). Vždy se končí sladkou lahůdkou. Jí se rukama. Pije se místní i dovážené pivo i víno. Téměř nutností je v Jordánsku silná káva v miniaturních šálcích. Během Ramadánu je na veřejnosti zakázáno pití a kouření, a to od rozbřesku až do setmění.
Pitnou vodu v lahvích je možné zakoupit v každém obchodě, restauraci či kavárně. Hotely od tří hvězdiček výše mají své vlastní filtrační zařízení a voda ve vodovodním řadu je pitná. Během cest mimo město je vhodné vézt s sebou zásobu pitné vody.
Alkoholické nápoje jsou dostupné ve všech supermarketech, obchodech, barech a restauracích s výjimkou postního měsíce ramadánu, kdy se doporučuje konzumovat alkoholické nápoje pouze v hotelu. Tradiční místní lihovina se nazývá arak.


Sportovní vyžití

 

Jordánsko - paragliding

Pro svůj bohatý podmořský život je Jordánsko ideálním místem k potápění. Aqaba se může pochlubit jedním z nejlepších světových potápěčských center. „Royal Diving Club“ nabízí potápěčské kurzy PADI, BSAC a CMAS. Pro ty, kteří již mají certifikát, mohou být zorganizovány denní i noční ponory s kvalifikovanými instruktory. Ti dovedou zkušenější potápěče na skutečné podmořské safari.
Hotely v Jordánsku nabízejí provozování širokého spektra vodních sportů. Hotely vyšší kategorie disponují tenisovými kurty, saunou, fitness, bazénem.
Jaro a podzim jsou ideální pro provozování trekingu a kanyoningu.
Jordánsko leží zeměpisně na rozhraní tří kontinentů - Evropy, Asie a Afriky. Mnoho milovníků ptactva sem přijíždí pozorovat některé vzácné druhy, které zde žijí, i ty, které každoročně migrují mezi světadíly. Pozorování ptáků v Jordánsku navíc zpestřuje nefalšovaná pohostinnost zdejších obyvatel. Výpravy lze také zkombinovat s výlety do některých ojedinělých míst, např. do Petry, vádí Rum a k Mrtvému moři.
Cyklistika je pro místní poměrně novým sportem, ale zemi již projelo mnoho cyklistů různého věku a schopností. Výlety na kole lze kombinovat s návštěvou takových míst, jakými jsou Aqaba, vádí Rum, Petra, Jerash a Madaba. Nezapomeňte využít jordánské pohostinnosti a získejte si nové přátele.
Vádí Rum je nejlepším místem pro jízdu na velbloudu. Tomuto místu se také říká Měsíční údolí a je to jedno z nejfantastičtějších míst na Zemi. Zdejší klidná a pustá krajina s barevným pískem a větrem opracovanými skalami ze žuly a pískovce nabízí relaxaci i dobrodružství. Velbloudi v doprovodu Beduínů zde kráčí uprostřed ničeho. Jízda pouští a možnost obdivovat výtvory přírody, barevné kopce a kaňony, patří k nezapomenutelným zážitkům.
Pro milovníky jezdectví, ale i pro naprosté začátečníky, můžeme zajistit výlety na hřbetě arabských koní. Výlety kombinují návštěvu atraktivních archeologických památek s potěšením z jízdy na nejkrásnějších koních. Výlety trvají 6-7 hodin, ujedete celkem 40-50 km. Využíváme dobře trénované arabské klisny.
Jordánský královský parašutistický klub nabízí široké spektrum parasportů: skydiving, tandemové seskoky padákem, paragliding, ultralehké létání, atd.
Jordánsko má jedinečnou krajinu, která se neustále mění. Nabízíme vám výlety džípem, kdy můžete objevovat členité kaňony, rozlehlá údolí s přírodou vytvořenými oblouky, roklinami a písečnými dunami. Výlety lze kombinovat s návštěvou dalších zajímavých míst, např. Jerash, Madaba, hora Nebo a Petra.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

webmaster l © Jiří Částka l www.FotoBanka.net